Italské pláže má střežit bezplotní dron

17.01.2015

V toskánském letovisku bude od letošního léta hlídat mořskou hladinu spolu s plavčíky i bezpilotní letoun. Měl by být schopen lokalizovat tonoucího a hodit mu záchrannou vestu. Dron Versilio má být vybaven videokamerou a reproduktorem, díky kterým mohou záchranáři sami komunikovat s člověkem v nesnázích. Letoun má sloužit i jako prevence. Když se někdo vzdálí daleko od břehu, může plavce upozornit, aby se vrátili zpět. 

 

Nejen plavčíci budou od letošního léta pomáhat lidem v nesnázích v toskánském letovisku Forte dei Marmi. Místní úřady totiž začaly testovat bezpilotní letouny, které by měly být schopny tonoucího lokalizovat a případně mu hodit i záchrannou vestu. Informoval o tom italský list Corriere della Sera. 

 

Dron s názvem Versilio je vybaven mimo jiné videokamerou a reproduktorem, prostřednictvím kterého budou moci záchranáři s člověkem v nesnázích komunikovat. "Tlampač osobě sdělí, že je pomoc na cestě. Můžeme se tím vyhnout tomu, že zpanikaří," říká Roberto Santini, který "létajícího plavčíka" vyvinul. 

 

Versilio by měl podle něj sloužit i jako prevnce. Turisty, kteří se příliš vzdálí od břehu, může vyzvat, aby se vrátili. 

 

Bezpilotní letouny nacházejí nová uplatnění i jinde v Itálii. Toskánští vinaři je například používají ke kontrole zralosti hroznů. Jedna turínská firma zase vyvinula dron určený speciálně na monitorování masových akcí jako jsou třeba demonstrace či koncerty.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka