Ministerstvo zvažuje zahraniční obchodní mise zaměřené na letectví

12.01.2015

Ministerstvo průmyslu plánuje možná zavést zahraniční obchodní mise zaměřené na podporu tuzemských výrobců letadel. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v sídle kunovické Aircraft Industries. 

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvažuje o zahraničních obchodních misích, jež by byly zaměřené speciálně na podporu tuzemských výrobců letadel. Novinářům to dnes při své návštěvě leteckých závodů ve Zlínském kraji řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). 

 

Mládek v sídle kunovické společnosti Aircraft Industries probíral problémy leteckého průmyslu se zástupci Asociace leteckých výrobců ČR (ALV). "Debata byla mimo jiné o tom, aby zahraniční obchodní mise byly ještě cílenější, že by byly specializované mise pouze pro letecký průmysl," uvedl ministr s tím, že se s výrobci na těchto cestách předběžně dohodl. 

 

"Je tady po nich velká poptávka," uvedl Mládek s tím, že se chystají mise do Indie, Nepálu a Ruska. Generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková záměr přivítala. "Očekáváme vládní podporu. Do Nepálu se nám podařilo dostat s jedním letadlem a chtěli bychom tam uzavírat další kontrakty," řekla Plšková. Dodala, že úspěch L 410 v Nepálu firmě otevírá dveře i na trhy okolních zemí. "Letos bychom chtěli dodat letadlo právě i do Indie," dodala Plšková. 

 

ALV je největším českým sdružením firem působících v letectví a kosmonautice. Zastupuje 37 společností s přibližně 8000 zaměstnanci a ročním obratem přes 17 miliard korun. Podle prezidenta ALV Josefa Kašpara většinu obratu zajišťují zahraniční trhy. 

 

"Export je pro letecký průmysl velmi důležitý a pomoc státu klíčová," mínil Kašpar. Mládek uvedl, že by výrobky tuzemských leteckých firem měla využívat i česká armáda. Stát výrobcům podle něj pomáhá také financováním vědy a výzkumu i podporou technického školství. 

 

Další sférou, kde se představitelé státu angažují, je pomoc při průniku na nové zahraniční trhy, kde firmy musejí obstát při certifikaci - úředním uznání svého výrobku. Podle ALV lze při diplomatických jednáních předjednat detaily, které celý proces mohou zjednodušit. Mládek upozornil, že s výrobci byl loni dvakrát v Číně a také ve Vietnamu.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka