Při střežení vzdušného prostoru by se státy mohly střídat

07.01.2015

Pavel: Při střežení vzdušného prostoru by se mohly státy střídat 

Vzdušný prostor Česka a dalších zemí mohou v budoucnu střežit letadla spojeneckých států. Náčelník generálního štábu Petr Pavel to označil za vizi delšího horizontu. Model by mohl být podobný již dohodnutému projektu se Slovenskem. To již zvažuje koupi stejných letadel jako Česko, Gripenů. 

 

V budoucnu by se při střežení vzdušného prostoru Česka a dalších zemí mohla střídat letadla více spojeneckých států. Na zasedání sněmovního výboru pro obranu to dnes řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Model by mohl být podobný dohodnutému projektu se Slovenskem. Podle něj by se při střežení vzdušného prostoru nad Českem a Slovenskem střídali čeští a slovenští letci. 

 

Slovensko nyní zvažuje, zda nakoupí stejně jako česká armáda stíhačky Gripen. Podle náměstka ministra obrany Daniela Koštovala Slováci stejné stroje koupí na "99 procent". Obě armády již mají vypracovaný projekt, podle kterého by v takovém případě mohly vytvořit společnou protivzdušnou obranu. "Například otázka airpolicingu by se řešila tak, že bychom se v něm střídali," poznamenal Koštoval. 

Českým letcům by se tak uvolnily síly na výcvik a mohli by vyčlenit dva až čtyři letouny pro kolektivní operace NATO, dodal Koštoval. 

 

Podle Pavla se vedle Slovenska vede intenzivní debata týkající se vzdušné obrany v rámci celého středoevropského regionu. Mluví se třeba o společném výcviku vzdušných sil s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem nebo s pobaltskými zeměmi. Jejich armády by mohly sdílet výcvikové kapacity, čímž by ušetřily. 

 

Pavel v této souvislosti zmínil možnost společné obrany vzdušného prostoru s více zeměmi, podobně jako je připraven model se Slovenskem. Označil to za "vizi v delším horizontu", která by výrazně přispěla k úsporám. "Ten potenciál tu je, víme o něm," řekl s tím, že se jednání vedou. Uskutečnění této myšlenky by ale záviselo z velké části na politické vůli. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka