Čína postaví do pěti let třetí letiště pro Peking

17.12.2014

Čínské úřady schválily výstavbu třetího letiště pro Peking, jehož účelem je zmírnit chronické přetížení provozem a častá zpoždění na hlavním mezinárodním letišti v čínské metropoli. Nový letecký terminál by měl fungovat do pěti let a odbavovat by měl 72 milionů cestujících ročně, napsala dnes čínská média. 

 

Letiště má stát zhruba 50 kilometrů jižně od centra metropole a ulevit mezinárodnímu letišti na severovýchodě města. To loni odbavilo přes 83 milionů cestujících a bylo druhým nejvytíženějším letištěm světa po Atlantě v americkém státě Georgia. Druhé pekingské letiště Nan-jüan patřilo kdysi armádě a jeho kapacita je omezená. 

 

 

Projekt nového letiště vypracovala nizozemská firma Netherlands Airport Consultants. Hlavní terminál bude mít rozlohu 700.000 čtverečních metrů. Letiště bude spojeno s Pekingem rychlodráhou, která by měla trasu dlouhou 66 kilometrů absolvovat za necelou půlhodinu. 

 

Čínská plánovací komise tento týden zveřejnila nový balík státních investic do dopravní infrastruktury, jehož součástí je i třetí letiště pro Peking. Náklady jeho výstavby komise odhadla na 80 miliard jüanů (zhruba 300 miliard Kč). Letiště pro Peking je už třetí, jehož výstavba dostala v Číně za poslední měsíc zelenou; v říjnu úřady schválily projektovou přípravu dalších pěti terminálů. 

 

Trh letecké dopravy v Číně překotně narůstá a nyní je druhý největší na světě. Kvůli prudkému nárůstu přepravy a dominanci armády nad vzdušným prostorem země má ale Čína nejhorší statistiky zpoždění letů na světě, uvedla agentura AP. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka