VIDEO: Strmé oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií

17.12.2014

Prudké oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií. Rusové ruší zájezdy a kapacita letadel není využita. Cena letenek Aeroflotu v korunách klesla v průměru o zhruba 25 procent. Například z Prahy na Maledivy tak lze podle portálu Letuška.cz letět od 11.400 korun, Bangkok je možné pořídit od 11.600 korun. Při koupi letenky do těchto destinací přímo na webu dopravce v rublech začíná cena v přepočtu již na 8500 korunách. 

 

Poptávka Čechů do zmíněných destinací se podle něj za první dva prosincové týdny zvýšila meziročně o 23 procent. "V reakci na slábnoucí rubl došlo v Rusku k rušení leteckých zájezdů. Celkově nízká poptávka a velké kapacity míst ruských leteckých společností znamenaly snížení cen letenek na minimum," uvedl ředitel Letuška.cz Josef Trejbal. 

 

Při nákupu letenky v rublech na webu dopravce lze podle provozovatele portálu cestujlevne.com Davida Eiselta ušetřit i více. "V případě nákupu letenek u společnosti Aeroflot lze dosáhnout i na ceny hluboko pod deseti tisíci. Například z Prahy na Maledivy či Bangkok je možné letět už za 8500 Kč. Nutné je ale letenku nakoupit v rublech, nikoliv českých korunách," dodal Eiselt. 

 

Tento týden oslabila ruská měna až o 20 procent a země je na prahu své první měnové krize od roku 1998. Od počátku roku ztrácí rubl asi 50 procent a jeho pád odráží řadu faktorů - od krize na Ukrajině a západních sankcí proti Moskvě, přes obavy ze sestupu ekonomiky do recese až po nynější eskalující propad cen ropy na světových trzích. 

 

Další informace o strmém klesání ruské měny najdete ve videu níže:

 

Aircraft Industries z Kunovic stojí pokles rublů miliony korun

 

Výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku stojí prudký pokles hodnoty rublu desítky milionů korun. ČTK to dnes řekla generální ředitelka společnosti Ilona Plšková. Aircraft Industries čeká, jak se bude kurz ruské měny nadále pohybovat. Podle toho podle Plškové upraví své plány na příští rok. Firma má ruské majitele a Rusko je pro ni stěžejním trhem. 

 

Tento týden ztrácí ruská měna kolem 20 procent a země je na prahu své první měnové krize od roku 1998, kdy rychlý pád rublu zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor. Od počátku roku ztrácí rubl přes 50 procent a jeho pád odráží řadu faktorů - od krize na Ukrajině a západních sankcí proti Moskvě, přes obavy ze sestupu ekonomiky do recese až po nynější eskalující propad cen ropy na světových trzích. 

 

"Dodávat v rublech je pro nás nyní katastrofa. Strašně nás to poškozuje," řekla Plšková. Situace se podle ní neustále mění. "Přesné dopady na naše hospodaření budeme znát na začátku příštího roku. Podle nich budeme přemýšlet o tom, zda budeme schopni realizovat náš plán," dodala generální ředitelka. Majitelé Aircraft Industries, ruský průmyslový holding UGMK, podle ní společnost podporují. 

 

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na téměř osmdesátiletou tradici závodu na leteckou výrobu v Kunovicích. Společnost na konci loňského roku zaměstnávala 933 lidí a loni vykázala tržby za více než dvě miliardy korun. Rusko nadále zůstává jejím hlavním odbytištěm, byť firma se prosazuje i jinde. Letos například dodala první letadlo do Nepálu a chystá se i na další trhy v jižní Asii. 

 

 

Zdroj. ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka