U Hradce Králové létal MiG-15, poprvé po 58 letech

09.12.2014

Na oblohu nad Hradcem Králové se dnes v premiéře vznesla historická proudová stíhačka MiG-15, kterou v roce 1955 pro polskou armádu vyrobilo Aero Vodochody. Později letoun létal v USA, loni se vrátil do Česka. Letoun je jedním z 15 letuschopných strojů tohoto typu na světě. ČTK to řekl Josef Miřácký ze společnosti Czech Flying Legends, která letadlo v USA od soukromého majitele koupila a následně připravila k dnešnímu krátkému letu. 

 

"MiG-15 byly první tryskáče, které jsme na nebi jako malí kluci viděli. Je to pro nás splnění klukovského snu," řekl Miřácký. Náklady na pořízení a přípravu letounu ke startu odhadl na miliony korun. "Nejde jen o samotné letadlo, musíte vybudovat zázemí, vyškolit mechaniky," doplnil. 

 

 

Dvoumístný letoun dnes pilotoval polský pilot Slawomir Hetman, který je podle Miřáckého jediným člověkem v Evropě, který má oprávnění se strojem MiG-15 létat. 

 

Letadlo, které má nyní základnu na královéhradeckém letišti, má zajímavou historii. V polském letectvu bylo cvičným letounem na základně Biala Podlaska a v jeho kokpitu seděl například i první polský kosmonaut Miroslaw Hermaszewski. V roce 1994 MiG-15 koupil Tom Smith z Kalifornie, stroj pak mohli obdivovat příznivci leteckých dnů po celých Spojených státech. 

 

Společnost Czech Flying Legends letounu vrátila kamufláž v českých barvách a na trup mu dala číslo 2514. Toto číslo totiž nesl stroj MiG-15 z 30. stíhacího bombardovacího leteckého pluku, který působil do roku 1982 na letišti v Hradci Králové. "Letoun také nese i charakteristický znak města Ostravy na přídi, přesně tak, jak to měla hradecká patnáctka," uvedl Miřácký. 

 

Letouny MiG-15 se nejvíce proslavily v korejské válce, kde se staly obávaným symbolem vyspělosti sovětského leteckého průmyslu. Vedle SSSR se letoun licenčně vyráběl i v dalších státech včetně Československa. Letoun byl schopen rychlosti přes 1000 kilometrů v hodině, jeho dolet s přídavnými nádržemi byl téměř 2000 kilometrů. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 04:05, Vložil : Adidas NMD

Adidas Ultra Boost,Ultra Boost, Adidas NMD http://www.dlwbp.com/

Odpovědět

Datum : 03.10.2017 02:15, Vložil : Ultra Boost

nike huarache,nike huarache 2015, Ultra Boost http://www.kxzvl.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka