Francie se bojí bezpilotních letounů, vyčlenila peníze na jejich odhalení

29.11.2014

Francie, která čelí nevysvětleným přeletům bezpilotních letadel nad jadernými elektrárnami, vyčlenila milion eur (27,6 milionu korun) na vývoj technologií k odhalení a zachycení těchto malých létajících strojů. S odvoláním na vládní orgán pro obranu a bezpečnost státu SGDSN to ve čtvrtek uvedla agentura AFP. 

 

Od začátku října přišly zprávy o nejméně 20 přeletech několika jaderných elektráren. Francie má v rámci 19 elektráren 58 jaderných reaktorů. Francouzský zákon zakazuje přelétat tyto a další strategické objekty v okruhu pěti kilometrů ve výšce pod 1000 metrů.

 

 

"Přestože nyní zjištěné přelety nepředstavují hrozbu, která by zpochybnila dobré fungování a bezpečnost jaderných zařízení, jsou varováním před riziky možného špatného či nepřátelského použití bezpilotních letadel," připustilo vedení SGDSN v prohlášení. 

 

Organizace Greenpeace a další odpůrci jaderné energetiky nesouhlasí s tvrzením úřadů, že nevysvětlené přelety nezpochybnily bezpečnost jaderných provozů. Upozorňují, že i dálkově ovládaná malá civilní bezpilotní letadla, zpravidla veliká 30 až 150 centimetrů, mohou převážet nejen fotoaparáty a kamery, ale třeba i nálože. 

 

Francie se o své poznatky z odhalování a likvidace malých bezpilotních letounů podělí s evropskými partnery, kteří podle ní čelí stejným rizikům, jakými jsou nepovolená používání bezpilotních letounů. 

 

Malé civilní bezpilotní stroje, které si je již možné pořídit na běžném trhu a létají nízko nad zemí, nelze odhalit radary. Majitelé je řídí dálkově, nebo mohou jejich let naprogramovat. Jedinou možností pro bezpečnostní síly, jak je odhalit a případně zlikvidovat, je sledovat vzdušný prostor nad vytipovanými objekty dalekohledem a použít ruční zbraň jako při lovu. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka