EP: Dohodu o výměně dat leteckých pasažérů zváží soud

26.11.2014

Dohodu o výměně informací o leteckých pasažérech mezi Evropskou unií a Kanadou bude muset ještě před hlasováním v Evropském parlamentu posoudit Soudní dvůr EU. Rozhodli o tom dnes europoslanci ve Štrasburku, podle kterých potřebuje mít parlament jistotu, že dohoda neodporuje kvůli zásahu do soukromí například chartě základních práv. 

 

Pro předání celé záležitosti soudu hlasovali zástupci socialistů, zelených, liberálů a levice, proti byla lidovecká frakce. Té vadí především to, že se kvůli mezihře u soudního dvora přijetí dohody zdrží, což podle nich může ohrozit bezpečnost cestujících.

 

Ruku pro návrh zvedlo nakonec 383 europoslanců, 271 jich bylo proti. 

 

EU uzavřela dohodu o výměně dat leteckých cestujících s Kanadou letos v červnu po dlouhých vyjednáváních. Údaje do jmenné evidence cestujících (PNR, Passenger Name Record) shromažďují letečtí dopravci během procesu, kdy si cestující rezervuje letenky.

 

Jde o informace, které kromě jména a adresy cestujícího zahrnují například i data o platbě nebo čísle sedadla. Úřady je mohou využívat například v případě podezření z terorismu nebo dalších závažných zločinů.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka