Abbott prý vyzval Putina k omluvě a odškodnění za pád malajsijského letadla

11.11.2014

Australský premiér Tony Abbott dnes údajně vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiznal podíl Ruska na červencovém zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině, omluvil se a odškodnil rodiny 298 obětí neštěstí. Informovala o tom australská televize SBS. Vůdci obou států se spolu sešli v Pekingu na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). 

 

Podle australských vládních zdrojů Abbott dnes Putinovi připomněl, že když Spojené státy v roce 1988 omylem sestřelily íránské civilní letadlo, omluvily se za to a vyplatily kompenzace. Moskva by měla v tomto ohledu následovat příklad Washingtonu, dodal prý Abbott při čtvrthodinovém rozhovoru s Putinem na dnešní galavečeři v Pekingu. 

 

"Když USA nechtěně sestřelily civilní letadlo, omluvily se a vyplatily náležité odškodné. Premiér tento precedens zmínil při rozhovoru s prezidentem Putinem," citoval australský server dailytelegraph.com.au Abbottovu mluvčí. 

 

"Let MH17 zlikvidovala střela odpálená z raketometu, který pocházel z Ruska,"

říká Abbott


Při neoficiální konverzaci s Putinem údajně Abbott ruskému vůdci řekl, že Austrálie má spolehlivé důkazy, podle nichž Rusko vyzbrojilo povstalce, kteří stroj společnosti Malaysian Airlines sestřelili. Na základě tajných informací "let MH17 zlikvidovala střela odpálená z raketometu, který pocházel z Ruska a který se po incidentu zase vrátil na ruské území", konstatoval podle své mluvčí Abbott. 

 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov sdělil pouze, že Putin a Abbott na své dnešní schůzce vyzvali k rychlejšímu vyšetřování červencového pádu boeingu letícího na lince Amsterodam-Kuala Lumpur. Při nehodě letounu zahynulo všech 298 lidí na palubě. Většina cestujících byli Nizozemci a Australané. Z údajného sestřelení letadla se vzájemně obviňují proruští separatisté a ukrajinská armáda. 

 

Nizozemsko: letadlo zasáhlo "množství vnějších objektů s vysokou energií"


Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy v Doněcké oblasti sestřelení přímo neoznačila, uvedla jen zasažení letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do nadcházejícího jara. 

 

Nizozemsko dnes uctilo památku 298 obětí havárie malajsijského boeingu, který byl v červenci sestřelen nad východní Ukrajinou. Na pietním obřadu plném emocí se podle agentury AFP sešlo v Amsterodamu asi 1600 lidí včetně nizozemského premiéra Marka Rutteho a královského páru. 

 

"Neznáme se, ale spojuje nás stejné neštěstí," řekl Anton Kotte, který při katastrofě v polovině července přišel o tři blízké. Ti si let MH17 vybrali pro cestu na dovolenou. Obřad dnes přenášela nizozemská televize a Kotte byl jedním z těch, kteří seděli v sále na stupíncích kolem kruhu s 298 svíčkami. 

 

"A co kdyby prázdniny bývaly začaly o den později? A co kdyby letadlo mělo zpoždění? A co kdybych se probudil a zjistil, že to vše se mi jen zdá? Ono ale žádné 'kdyby' není. Je jen tvrdá realita těchto 298 mrtvých. Nezapomene se na ně," prohlásil premiér Rutte za přítomnosti pozůstalých a představitelů zemí, ze kterých oběti pocházely. 

 

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července nad východní Ukrajinou. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, včetně 195 Nizozemců a desítek Australanů a Malajsijců. Nizozemsko vede oficiální vyšetřování tragédie. 

 

Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země - vzduch, odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Východoukrajinští separatisté podporovaní Moskvou ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají a naopak obviňují z katastrofy Kyjev. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Prý

Odpovědět

Datum : 12.11.2014 16:50, Vložil : Demokrat

Za takové informace prý budete kopnuti do prde..

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka